Sık Sorulan Sorular (SSS)

 

 

Genel : – Sony cihazlarının garantileri kaç yıldır?
2007 Kasımdan sonra alınan Sony Televizyonlarda garanti 5 yıldır. Müzik seti, Fotoğraf Makinesi, Kamera, DVD, Ev Sinema sistemler ve Network Walkmanlerde 2 yıldır.– Yurtdışından aldığım Sony ürünün Türkiye’de garantisi var mıdır?
Sony, farklı ürün grupları için farklı standartlarda (renk sistemi, voltaj vs) ürün ürettiği için, garanti belgeleri de bölge veya ülke bazında olmaktadır. Sony’nin Uluslararası bir garantisi yoktur. Bölgesel garantilerden Türkiye’de geçerli olan bir belge bulunmamaktadır.

– Size kargo ile cihaz gönderebilir miyim?
İstanbul içi kargo teslim almıyoruz, müşterinin cihazı elden teslim etmesi gerekiyor. Not: Eğer İstanbul dışı müşteri cihaz kargoya verip bize göndermek isterse kargo ücretini kendi karşılıyor.

Playstation

– Playstation Ürünlerin hangi modellerine hizmet verebiliyorsunuz?
SCPH 75004, SCPH 77004,SCPH 79004,SCPH90004,PSP-1004,PSP-2004,PSP-3004,CECHC04,CECHG04,CECHH04,CECHJ04,CECHK04,CECHL04 modellerine hizmet veriliyor.

– HDMI ve AV Görüntü alınamıyor ( Seçim yapamıyor )
PS3 LCD TV’ler de (HDMI), standart TV de (AV) kablosu ile bağlantı yapılır. PS3 on/off anahtarı kapalı konuma alınır. Dokunmatik tuş takımında power butonuna ( i/o) parmak basili durumda on/off anahtarı açılır ve stby lambası yeşilden kırmızı moda geçene kadar beklenir. Power butona dokunularak cihaz tekrar açılıp ekrana gelen yönergelerde (yes) seçenekleri seçilerek HDMI moduna geçilmiş olur diğer seçenekte (av) modundan görüntü alınır.

– HDMI’da ses yok
PS3 XMB menüsünden sırasıyla setting- sound setting- audio output setting- hdmi- automatic- seçiminden sonra (x) tuşu ile ana menüye geri dönülür (fiber optik çıkış aktifleştirilmek istenirse HDMI yerine digital out modu seçilebilir).

– PS3 yazılım versiyonu güncelleme
PS3 yazılım versiyonu güncellemesi iki seçenekte yapılmaktadır. Bunlar internet ve storage media dır.

( internet )
İnternet bağlantısı kurulduktan sonra menüden sırasıyla setting -system update- update via internet seçilerek son yazlım versiyonu cihaza otomatik olarak yönergeler izlenerek yüklenir

(memory stick veya usb)
Bilgisayarınızdan (uk.playstation.com) sitesinden sırasıyla PS3 support -download now- argee seçenekleriyle güncel versiyonu indirip büyük harf seçeneği ile ( PS3 ) içerisine( UPDATE ) klasörü oluşturup yazılımı içerisine atınız. Bu klasörü memory stick veya usb aygıtına aktardıktan sonra cihazınıza takınız. PS3 menüsünden sırasıyla setting- system update- update via storage media yönergeleri izlenerek güncelleme yapılır.

Audio

– TV yayınının sesi alınamıyor
DIGITURK – D Smart – Uydu Reciver gibi yayın aktarıcıların HDMI – fiber optik- dijital coaxial – ses çıkış terminalleri mevcuttur. Dvd reciver -Av receiver- v.b ses sistemlerinin bu yayın aktarıcılarla uyumlu bağlantı terminalleri vardır. İlk aşamada kullanılan aktarıcının ses çıkış terminallerinin ses sistemiyle uyumluluğu kontrol edilmelidir.
Fiber optik çıkışlı bir uydu reciverdan (optical out) terminalinden ses sisteminde fiber optik giriş terminaline (optical in) bağlantı yapılır. Ses sisteminde fonksiyon tuşu ile bağlantı yapılan giriş seçilir (optik ve HDMI ses bağlantılarında cihazların menü ayarları kontrol edilmelidir)
Coaxial çıkışlı bir uydu reciverdan (audio-line out) çıkış terminalinden ses sisteminde coaxial giriş terminaline (audio-line in) tos fiş tabiriyle kullanılan (RCA) kırmızı beyaz renklerde iki uçlu kablo ile bağlantı yapılır (cihaz ses çıkışı iki kanal olmasından dolayı genel ses sistemlerinde iki kanal ses alınır)

Video

– Sony DVD Video Kamera veya DVD Recorder ile CD ye kaydettiğim görüntüler başka oynatıcılar tarafından çalıştırılmıyor. Neden ?
Kayıt işlemi tamamıyla sonlandıktan sonra kamera ve DVD recorder cihazların menüsünde CD ibaresi altında (finalize-kapatma) seceneği seçilmelidir. Modellerde menü farklılığı olmasından dolayı kullanım kitapçıkların daki finalize -kapatma yönergelerini izleyebilirsiniz. Kullanım kitapçıklarına sony.com.tr- destek- destek-ürün modeli bölümünden ulaşılabilir (video kameralar sabit sarsıntısız zeminde finalize yapılmalıdır.

Network Video Walkman

– Network Walkman’imi bilgisayar görmüyor , ne yapmam lazım ?
Kullanılan bilgisayarın giriş terminalinin (usb v.b) sağlam olduğundan emin olun bağlantıdan sonra cihaz displayinde (connecting) ibaresini (aliyorsaniz) sırasıyla Bilgisayarım -Özellikler-Donanım-Aygit Yöneticisi – evrensel seri yol denetleyicisi- sürücüyü güncelleştir – yalnızca bu kez- listeden yükle- yüklenecek sürücü secimi-usb denetleyici işlemlerini gerçekleştirdikten sonra cihazda problem yoksa bağlantı sağlanır.

– Bilgisayardan İstediğim müzik veya video’u cihaza gönderdim ama cihazda çalamıyorum, ne yapmam lazım?
Kullanılan network walkmanlerin model farklılıklarına göre (yazılım veya direk aktarım) seçenekleri vardır. Yazılım ile aktarımda cihazla birlikte verilen driver cd kurulmalıdır. (sony.com.tr model belirterek ulaşılabilir)

Televizyon

– Sony Bravia LCD TV’im var. Görüntü yanlardan dar gösteriyor, görüntüde alt yazılar ve kanal amblemleri görünmüyor, yarım çıkıyor vs…
Kumanda üzerinde bulunan resim formatı değiştirici tuşu kullanılarak resim formatlarından (geniş) seçilir. Tuşun simgesi, işareti

– Yukarıda yazan işleri uygulamama rağmen ekran formatını(resim formatını) geniş seçeneğine alsam bile görüntü yine yanlardan dar, görüntü yine üstten alttan dar gösteriyor.
Sony TV kumandasından resim formatı seçici tuşu bu sorunu gidermiyorsa, Kullanılan DIGITURK, DIGITURKplus, Teledünya HD, uydu receiveri gibi görüntü kaynaklarındaki formatı bu cihazların menüsünden değiştirmek.

– Sony LCD TV aldım. Receiverlı bir görüntü kaynağı kullanıyorum(DIGITURK<, DIGITURK plus, Teledünya HD, vb..) görüntü normal fakat seste parazit var, TV’nin hoparlöründen zırıltı sesi geliyor.
Bu sorunun giderilmesi için yapılması gerekenler;

a) TV’nin ve receiver’ın elektrik fişlerinin takılı olduğu prizlerin topraklama hattının iptal edilmesi.
b) Görüntü kaynağının HD bağlantı kullanmıyorsak kaliteli bir scart kablo ile Sony TV’nin AV2(smart link) girişine bağlanması.
Bu işlemlerden sonra en kaliteli sesi elde edebilirsiniz.

– Sony LCD TV’imde dijital kanallar bazen çıkıyor, bazen birkaç tanesi çıkıyor, bazen de hiç çıkmıyor.
Bu yayın servisi(dijital yayın servisi) ücretli ir servistir. Tam olarak kanalları görmek ve bu hizmetten bütünüyle yararlanmak için Teledünya firması ile bağlantıya geçilmesi gerekir.

– Sony Bravia LCD TV’im var. Kanan yazıları hep sabit kalıyor. Ekrandan bir süre sonra kaybolmuyor.

Sony TV kumandası üzerinde bulunan tuşuna 1 ya da 2 defa basmak şartıyla bu sorun giderilebilir.